Podłogi Wild Strawberry

Maty przerostowe czy maty gumowe - jakie najlepsze na place zabaw?

Bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy powinno być jednym z nadrzędnych celów, które towarzyszą projektowaniu placu zabaw. Oczywiście obok inspirujących do zabawy urządzeń i pomysłu na zagospodarowanie przestrzeni placu zabaw. Wygodę i bezpieczeństwo użytkowania zapewniają maty na place zabaw. Mogą to być maty gumowe lub maty przerostowe. Które będą lepszym rozwiązaniem.


W jakim celu stosowane są maty na place zabaw?

Głównym celem stosowania mat na placach zabaw jest podniesienie bezpieczeństwa użytkowników i zapewnienie komfortowych warunków podczas korzystania z dostępnych urządzeń. Odpowiednie parametry w zakresie określenia krytycznej wysokości upadku typowe dla mat na place zabaw zapewniają ochronę przed negatywnymi skutkami upadku z wysokości. Warto wspomnieć, że maty przerostowe WS Play spełniają normę PN EN 1177+AC:2019-04 osiągając wynik 3 m.  Dodatkową zaletą nawierzchni gumowej są jej właściwości antypoślizgowe, które ograniczają poślizgnięcia, a w razie upadku zmniejszają ryzyko zranienia się dziecka czy osoby dorosłej.  

 

Co to jest mata przerostowa?

Mata przerostowa stosowana na placach zabaw i siłowniach zewnętrznych, to gumowa, ażurowa mata powstała z materiałów pochodzących z recyklingu, która pozwala na swobodne przerastanie trawy. Dzięki temu już niedługo po ułożeniu nawierzchni maty stają się niewidoczne dla otoczenia. Zielony dywan z trawy stanowi estetyczny element otoczenia, a jednocześnie przerastanie trawy nie wpływa na właściwości antypoślizgowe i amortyzujące upadki (w przypadku mat WS Play - do 3 m), którymi charakteryzują się maty.  Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest redukcja hałasu i wstrząsów. 

 

Jakie maty wybrać: przerostowe czy gumowe?

Dostępne na rynku maty na place zabaw są najczęściej gumowe. Maty przerostowe są jedną z dostępnych opcji, która charakteryzuje się możliwością ułożenia nawierzchni na już istniejącym placu zabaw, jak i tym dopiero projektowanym. Zaletą mat przerostowych jest ich łatwe ułożenie, które nie wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu np. do wyrównania nawierzchni, ani specjalistycznych narzędzi. Wystarczą rękawice, młotek do wbijania pegów i nożyce, które posłużą do przycięcia materiału odpowiednio do potrzeb. 

 

Kiedy można stosować maty przerostowe?

I kolejna zaleta gumowych mat przerostowych to możliwość ich stosowania przez cały rok. Bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Ich estetyczne utrzymanie wymaga jedynie koszenia przerastającej trawy w okresie wiosennym i letnim. Dla szybszego wtopienia się nawierzchni w otaczający krajobraz możliwy jest wybór zielonych mat przerostowych o tych samych właściwościach co czarne. 

 

Jakie maty przerostowe wybrać?

Warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry dotyczące spełniania norm oraz posiadane certyfikaty, które gwarantują bezpieczne użytkowanie mat przerostowych. Dobrze zwrócić uwagę na koszty związane z utrzymaniem nawierzchni i koszty montażu. Maty przerostowe WS Play nie generują dodatkowych kosztów związanych z wynajęciem specjalistycznego sprzętu, podobnie jak ich utrzymanie - wystarczy standardowe koszenie przerastającej trawy. Dlatego jest to rozwiązanie dla klienta, który poszukuje rozwiązań uniwersalnych, i jednocześnie budżetowych, które nie angażują dodatkowych środków przy montażu, jak i później podczas użytkowania. 

Warto również wspomnieć o 5-letniej gwarancji na maty przerostowe WS Play. Obejmuje ona bezpłatną wymianę mat w razie wykrycia wady materiału. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o matach przerostowych WS Play sprawdź ofertę tutaj:  

https://www.wsltd.eu/produkty/maty-na-silownie-i-place-zabaw/maty-przerostowe-na-place-zabaw-ws-play

 

Gdzie można stosować maty przerostowe? 

Wybierając maty pod plac zabaw, warto również wziąć pod uwagę uniwersalność tego rozwiązania. Bo maty gumowe znajdą zastosowanie nie tylko jako nawierzchnia dla zagospodarowania przestrzeni przeznaczonej dla dzieci, ale również sprawdzi się na siłowni zewnętrznej. 

Ale to nie wszystko. Gumowe maty przerostowe mogą być także stosowane m.in. jako:

  • tymczasowe chodniki na budowie,

  • nawierzchnia wykorzystywana podczas różnego rodzaju imprez i eventów,

  • podłoga antypoślizgowa.

Nie można też zapomnieć, że przerostowa mata gumowa może być wykorzystywana przez użytkowników indywidualnych, jak i instytucjonalnych.

Warto wiedzieć:

  • Maty gumowe na place zabaw to również maty przerostowe. 

  • Ażurowe maty przerostowe charakteryzują się właściwościami antypoślizgowymi oraz spełniają odpowiednie normy w zakresie amortyzacji upadków.

  • Gumowe maty przerostowe mogą być stosowane na placu zabaw jako nawierzchnia bezpieczna, ale zakres ich stosowania jest szerszy m.in. jako podłoga siłowni zewnętrznych, jako nawierzchnia antypoślizgowa, na budowie i w branży rozrywkowej przy okazji organizacji eventów. 

  • Ułożenie podłogi z mat przerostowych nie wymaga wykorzystania specjalistycznego sprzętu, co automatycznie obniża koszty zastosowania tego rozwiązania. 

 

Skontaktuj się z nami