Podłogi Wild Strawberry

Maty przerostowe - które wybrać?

Maty przerostowe - które wybrać?

 

Szeroki wybór na rynku może utrudnić decyzję, które maty przerostowe wybrać na plac zabaw czy siłownię zewnętrzną. Oprócz ceny warto sprawdzić jeszcze inne parametry, które gwarantują wysoką jakość i długie użytkowanie materiałów. 

Maty przerostowe a certyfikaty

Na początek warto dowiedzieć się czy interesujące Cię maty przerostowe na place zabaw posiadają odpowiednie certyfikaty. Aktualnie obowiązującą normą w zakresie wyznaczania amortyzacji nawierzchni - jest opublikowana w kwietniu 2019 r. Europejska Norma pod nazwą: “Nawierzchnie placów zabaw amortyzujące upadki - Metody wyznaczania  amortyzacji uderzenia”. Określa ona zarówno parametry, które dotyczą aparatury pomiarowej, jak i metod wyznaczania amortyzacji dla badanej nawierzchni - nie tylko dla placów zabaw, ale także innych nawierzchni jak np. siłowni zewnętrznych. Maty przerostowe WS Play na place zabaw i siłownie zewnętrzne posiadają certyfikaty zgodności z najnowszą, aktualnie obowiązującą normą PN-EN 1177+AC:2019-04.  

Maty przerostowe a gwarancja

Firma pewna swoich produktów gwarantuje ich bezproblemowe użytkowanie - co przejawia się nie tylko w certyfikacji, ale również udzieleniu gwarancji dłuższej niż standardowa. Maty przerostowe WS Play posiadają 5 letnią gwarancję. Co to oznacza? Przede wszystkim wysoką jakość oferowanych produktów i bezpłatną wymianę w przypadku stwierdzenia wady materiału. 

Prosty montaż

Zarówno przygotowanie podłoża jak i ułożenie nawierzchni z mat przerostowych nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Dzięki temu maty przerostowe mogą być używane nie tylko przez profesjonalistów, dla których specjalistyczne narzędzia czy ciężki sprzęt stanowią codzienne rozwiązanie. Dla ułożenia nawierzchni w przydomowym ogródku czy placu zabaw wystarczą rękawice, nóż lub nożyce, które pozwolą na precyzyjne docięcie mat, i gumowy młotek do wbijania pegów. Wszystkie narzędzie można zwykle bez problemu znaleźć w domowym warsztacie. 

 

Ograniczenie kosztów utrzymania

Kalkulacja kosztów stosowania określonych rozwiązań powinna obejmować nie tylko koszty zakupu materiałów, ale także koszty montażu i utrzymania. W przypadku nawierzchni ułożonej z mat przerostowych  dla utrzymania estetycznego wyglądu wystarczy regularne koszenie trawy. Ażurowa forma mat przerostwoych pozwala na łatwe przerastanie trawy bez utraty właściwości ich antypoślizgowych czy amortyzujących upadki. Dzięki temu w krótkim czasie od ułożenia nawierzchni maty stają się niewidoczne dla osób użytkujących teren ale nadal zapewniają bezpieczną zabawę. 

Dlaczego maty przerostowe tak dobrze sprawdzają się na placach zabaw?

Podstawą jest oczywiście bezpieczeństwo. Nawierzchnia powstała z mat przerostowych pozwala ograniczyć negatywne skutki upadków. Zabawa dzieci na placu zabaw powinna być beztroska i wesoła. Jednak wspinanie, bieganie i skoki mogą zakończyć się upadkiem. Dzięki zastosowaniu gumowych mat przerostowych jego konsekwencje nie będą tak duże. 

Maty przerostowe mogą być zastosowane zarówno na nowo projektowanych placach zabaw, ale także na tych już istniejących - wystarczy odpowiednie docięcie i dopasowanie do istniejącej już infrastruktury. 

Gdzie maty przerostowe sprawdzą się najlepiej?

Place zabaw to nie jedyne zastosowanie nawierzchni bezpiecznej ułożonej z mat przerostowych. Sprawdzą się także na siłowni na wolnym powietrzu czy w przydomowym ogródku. Szersze zastosowanie maty przerostowe znajdą na placach budowy: zarówno jako tymczasowe chodniki dla pracowników budowy czy drogi dla ciężkiego sprzętu -mogą zapobiegać grzęźnięciu na trudnym nie osuszonym terenie. Plusem ich zastosowania jest brak konieczności długich przygotowań przed ułożeniem nawierzchni. Szybki montaż pozwala także na zastosowanie mat przerostowych na różnego typu eventach kulturalnych np. koncertach, gdzie przewidywany jest zwiększony ruch pieszy.

Podsumowanie    

Cena ma oczywiście największy wpływ na decyzję zakupową. Ważne są jednak również inne parametry. W przypadku zakupu mat przerostowych warto wziąć pod uwagę zarówno certyfikaty potwierdzające bezpieczne użytkowanie i jakość wybranego produktu. Na ostateczne koszty wpływ będą miały też kwestie związane z montażem - ułożenie nawierzchni z bezpiecznej z mat przerostowych WS Play nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu, dzięki temu finalne koszty są  niższe. Dodatkowo utrzymanie nawierzchni nie wymaga ponoszenia dużych nakładów - wystarczy zwykłe koszenie trawy. 

Skontaktuj się z nami